B2 – joukkueen raportti

Passareiden B2 joukkue pelasi nousujohteisen tasoturnauksen Juvalla lauantaina 30.9 Passarit B1 joukkueen järjestämässä turnauksessa. Ensimmäisessä pelissä vastaan asettui lohkon ennakkosuosikki Passarit B1. Ottelusta tuli B2 joukkueelle vaikea, sillä vastustajan vaikeat syötöt tuottivat vastaanotollemme hankaluuksia pitkin ottelua. Ottelun kohokohtia oli Hilman torjuntapiste sekä Liinan näyttävä puolustuspallo ykkösrajasta. Peli kuitenkin selvin eränumeroin seuran ykkösjoukkueelle 2-0 (10-25, 8-25). Toisessa ottelussa vastaan asettui JoU. Olimme pelissä koko ajan kuskin paikalla, mutta muutamat virheputkemme toivat vastustajamme välillä lähituntumalle. Ottelun ratkaisuhetkillä löysimme kuitenkin hieman kadoksissa olleen hyvän syöttömme ja näin voitto kotiin viemisiksi erin 2-0 (25-19, 25-22). Ottelussa onnistujia oli useampia, mutta pakko nostaa joukkueen ensikertalaisten Siirin ja Tyynen onnistumiset tässä debyyttipeleissään. Turnauksen viimeisessä pelissä vastaan asettui Tsemppi. Ensimmäisen erän alku oli vaikea, vastustajan vaikea syöttö tuotti vastaanotollemme hankaluuksia. Pääsimme vain ajoittain haastamaan vastustajaa erä vastustajalle 16-25. Toisessa erässä pääsimme jo paremmin mukaan ja pidimme erän tasaisena loppuun saakka, mutta vastustajan perustekemisen taso oli paremmalla tasolla näin toinenkin erä Tsempille 21-25 ja ottelu 0-2. Summasummarum, turnaus antoi valmentaja-Lasselle selkeän kuvan siitä mitä joukkueemme harjoittelee seuraavat 3 viikkoa. Syöttö-VO treeniä on siis tiedossa ja paljon.

Terveisin, Lasse-koutsi

B1 – joukkueen kommentit

Pelaajat kommentoivat turnausta seuraavilla sanoilla:

– Uuden joukkueen kans oli kiva pelata.

– Oli hyvä fiilis.

– Oli tosi hauskaa pelaa yhessä.

– Innolla odotan tulevaa.

Valmennuksen kommentit:

Hieno turnaus!

Rohkeaa, monipuolista peliä koko porukalta. Ja mikä tärkeintä, vaikutti että porukka nautti pelaamisesta.

Kategoriat: Ottelut

0 kommenttia

Vastaa

Avatar placeholder

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *